reklama

Aký výnos prinášajú akciové trhy naozaj? A aké riziko?

Aj Vy sa stále stretávate s rôznymi názormi na otázku, koľko percent dokážu spraviť trhy? Niektorí vychádzajú z 12%, iný z 3% a finanční poradcovia, mám taký dojem, majú vo zvyku hovoriť o 9%. Koľko percent však dokážu spraviť akciové trhy naozaj? A ako sú tieto výnosy stabilné? Odpoveď záleží od viacerých faktorov, ako napr. od investičného horizontu. V mojom článku ponúkam aj kalkulačku, v ktorej si môžete zadať individuálne údaje a tak dostať cit pre trh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
O ČO VLASTNE IDE

Väčšinou ľudia investujú svoje peniaze do fondov. Fondy investujú tietopeniaze do rôznych akcii (podľa ich uváženia). Index je z tohto hľadiskatiež ako fond, lebo odzrkadľuje vývoj rôznych akcii. Najznámejší je asi DowJones. Jeho historické dáta sú voľne dostupné na internete a siahajú až pooktóber 1928. Moje výsledky sa vzťahujú tiež na tento index, pričom menovékurzy a prípadné poplatky (vstupný a správcovský poplatok) nebolizohľadnené.

Ak by ste investovali do tohto indexu každý mesiac napr. 1.000 Sk, začaliby ste októbrom 1928 a skončili o 30 rokov, viete, aký kapitál by stesi nasporili? Odpoveď je 2.388.322,71. Viete, aký fixný (konštantný) úrok byVám musela banka ponúknuť (bez zohľadnenia poplatkov), aby ste došli pri týchistých vkladoch na ten istý kapitál? 7,48%. To je priemerný výnos Vašichvkladov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aký by bol priemerný výnos, kebyže začnete o jeden mesiacneskôr (november 1928)? A kebyže to spravíte v októbri1968 (o 30 rokov by ste skončili v októbri 2008 - to je posledný kurz, ktorý bol k dispozícii)? Ak Vás to zaujíma a zaujímajúVás aj všetky priemerné výnosy medzi tým, môžete ich ľahko vyčítaťz nasledovného grafu. Príslušný dátum je začiatok investičného horizontu.

Obrázok blogu

Ako je vidieť, výnos veľmi záleží od toho, kedy ste s investovanímzačali. Priemer týchto výnosov je 6,69%. Najväčší výnos(11,28%)by ste dosiahli, ak by ste začali s investovaním v decembri 1969.Prečo tomu tak je, ukazuje nasledovný graf, ktorý zobrazuje vývoj indexu počaspríslušného investičného obdobia. Zaujímavé je však to, že toto maximum sadosiahlo aj napriek ropnej kríze v 80tych rokoch. Veľmi dôležité totiž je, abyposledné roky boli rastúce a ak sa už nejaká kríza má vyskytnúť, tak jedobré, aby sa vyskytla čím najskôr, pokiaľ sa nenahromadilo ešte veľakapitálu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Naopak najmenší výnos (1,37%) by ste dosiahli, ak by stezačali s investovaním v júni 1952 (nasledovný graf). Tu je vidieť, žeposledných zhruba 18 rokov index vôbec nerástol, len kolísal okolo určitéhobodu, čo zapríčinilo veľmi slabé úročenie napriek tomu, že prvých 12 rokov savyvýjal veľmi dobre.

Obrázok blogu

SPÔSOBY INVESTOVANIA

Ako ste sa už mohli presvedčiť, výška Vášho výnosu záleží od toho, kedy investujete.Že Váš výnos záleží aj od investičného horizontu (na ako dlho investujete)Vás asi tiež neprekvapí. Ale že záleží aj na spôsobe investovania(jednorazové alebo pravidelné vklady), by asi veľa z Vás nečakalo. Ak byste pravidelne investovali (napr. sporili na dôchodok) od augusta 1929, asi byste boli sklamaný, keď by Vám Váš finančný poradca po 30 rokoch povedal, že indexrástol priemerne len 1,88 % ročne. To ste mohliradšej uložiť do banky, by ste si asi povedali. V skutočnosti by sa ale Vašepravidelnévklady úročili až 7,91 %. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď vložíte peniaze do fondu, ktorý prvý rok klesne a druhý rok sa vráti na tú istú hodnotu, nič nezarobíte (jednorazový vklad). Ak by ste ale Vaše paniaze rozložili (pravidelný vklad), tak z peňazí investovaných na začiatku by ste síce nič nezískali (a ani nestratili), ale z peňazí investovaných po prvom roku by ste mali zisk, lebo fond v druhom roku stúpal. Úročenie pravidelných vkladov by bolo takže vyššie ako úročenie jednorazového vkladu (za to isté obdobie).

Že to funguje aj opačne (jednorazový vklad má vyšší výnos ako pravidelnývklad), Vás snáď nemusím upozorňovať. Nasledovný graf ukazuje rozdielyv rôznych spôsoboch investovania pre horizont 30 rokov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednorazové vklady: Vklad sa vloží jednorázovo nazačiatku investičného obdobia.

Pravidelné konštantné vklady: Vklad sa vkladá pravidelne počas celéhoinvestičného obdobia. (Privýpočte sa vychádzalo z mesačných vkladov.)

Pravidelné rastúce vklady: Vklad sa vkladá pravidelne počas celéhoinvestičného
obdobia, pričom výška tohto vkladu zakaždým rastie. (Privýpočte sa vychádzalo z mesačných vkladov a s ročným rastom vkladu 5%).

Obrázok blogu

V nasledovnej tabuľke je pre rôzne investičné horizonty uvedený priemernývýnos.V zátvorkeje volatilita, t.j. priemerná odchýlka od priemeru, ktorá jenajpoužívanejší indikátor pre meranie rizika (čím je vyšší tento ukazovateľ, tým jevyššie riziko).

Obrázok blogu

(Jednotlivé grafy si môžete pozrieť v ďalšom odstavci.)

Riziko: Ako je vidieť, s predlžujúcim sainvestičným horinzontom sa riziko zmenšuje. 5 ročný horizont má 5-6 krát väčšie riziko ako 50 ročný horizont.

Výnosy: Jednorazové investovanie prináša najmenšievýnosy. Vyššie výnosy prinášajú pravidelné konštantné vklady a najvyššie výnosy prinášajú pravidelnérastúce vklady. Tie majú však ale aj najvyššie riziko, čo môžemechápať asi tak, že keď sa iným darí, tak sa im darí ešte viac, ale keď sainým nedarí, tak sa im darí ešte menej. Takže môžete veľa získať, ale ajveľa stratiť. V priemere sú však na tom lepšie.

GRAFY (pre zobrazenie kliknite na obrázok)

Pri 5 ročnom horizonte vidíme síce príležitostne veľmi krásne výnosy (miestami až cez 20%, 30%), ale aj dosť veľa negatívnych výnosov (menej ako -10%), čo hovorí o veľmi veľkomriziku. Toto riziko sa znižuje, čím je investičný horizont dlhší, pričom30 ročný horizont už nemá žiadne negatívne výnosy (aj keď na druhejstrane sa maximálne výnosy tiež znížili).

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu


5 rokov 10 rokov 20 rokov

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu


30 rokov 40 rokov 50 rokov

KALKULAČKA

Na záver spomínana kalkulačka (v krátkom období by sa mal zverejniť článok,s podobnou kalkulačkou, ktorý sa bude zaoberať dôchodkom a porovnanímoboch pilierov - keďže sa pri 2.pilieri jedná o pravidelné investovanie dofondov).

Poznámky ku kalkulačke: Vklad je irelevantný, lebo sú zobrazené výnosy a nie nasporený kapitál. Ročný rast vkladu sa vzťahuje na pravidelné investovanie s rastúcimivkladmi.

kalkulacka.xls (potrebujete Excel, 1.009 KB)

Michal Pichna

Michal Pichna

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomicky analytik. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu